Saaukstēšanās simptomus bērniem vairākas dienas droši var ārstēt mājās

  Saaukstēšanās simptomus bērniem vairākas dienas droši var ārstēt mājās

  Renāte Snipe, Bērnu slimnīcas virsārste

  Latvijas klimatiskie apstākļi ir vīrusu iecienīta vieta, tāpēc vecākiem nav pamata satraukties, ja atvase slimo vairākas reizes vienā sezonā, un klepus un paaugstināta ķermeņa temperatūra nav iemesls vest bērnu uz slimnīcas neatliekamās palīdzības un observācijas nodaļu.

  Iepazīties ar vīrusiem bērniem ir dabiski, imūnajai sistēmai tas ir vajadzīgs, un jebkurš pirmsskolas vecuma bērns gadā var pārslimot no piecām, sešām, pat līdz desmit vīrusa infekcijām. Pirms pandēmijas rudeņos un pavasaros ierasti bērni slimoja vairāk, taču šobrīd saslimšanas gadījumu skaita pieaugums varētu būt skaidrojams arī ar Covid-19 pandēmijas radītajām sekām. Bērni ilgstoši ir ievērojami mazāk saskārušies ar dažādiem vīrusiem un baktērijām, jo savā ikdienā mēs visi būtiski samazinājām gan socializēšanos, gan ļoti rūpīgi ievērojām roku higiēnas prasības. Tā rezultātā šobrīd, kad sabiedrībā ir samazināti piesardzības pasākumi, varam redzēt dažādu saslimšanu strauju pieaugumu, par ko pēdējā gada laikā dažādās starptautiskās publikācijās brīdināja citu valstu ārsti.

  Pieaugušajiem svarīgi pārzināt simptomus, kā arī rīcību dažādu slimību gadījumā, un ir dažas vienkāršas pamata lietas: ja vīrusu pavada klepus, iesnas, temperatūra, ko iespējams pazemināt ar pret temperatūras līdzekļiem, tad viss ir kārtībā un uztraukumam nav pamata. Bērna aktivitāte ir rādītājs, ka vecāki paši var tikt galā un bērns var ārstēties sev pazīstamā vidē – mājās. Vissvarīgāk ir saprast kā bērns jūtas periodā starp augstās temperatūras epizodēm. Ja bērns labprāt rotaļājas, ēd un jūtas omulīgi, nav pamats satraukumam. Lai veicinātu atlabšanu galvenais - dot daudz dzert – pusotru līdz divarpus litrus dienā, lielākiem bērniem pat trīs litrus. Slimībai jāpāriet nedēļas laikā.

  Jāparūpējas, lai mājās vienmēr būtu pirmās nepieciešamības medikamenti – temperatūru pazeminoši līdzekļi, zāles, kuras lietojamas saslimstot ar gastroenetrītiem (piem, Smecta, probiotiķi).

  Pirmais konsultants: ģimenes ārsts

  Katrai ģimenei ir būtiski atrast ģimenes ārstu vai pediatru, kas pārzina pacienta veselības vēsturi un vislabāk var uzlabot pacienta veselību gan akūtās situācijas, gan ierosināt ikdienas paradumu maiņu, kas varētu palīdzēt ilgtermiņā. Laba sadarbība starp ģimenes ārstu un bērna vecākiem ir viens no priekšnosacījumiem labai veselības aprūpei.

  Otrā alternatīva: attālinātās konsultācijas

  Covid-19 pandēmija ievērojami paplašināja dažādu speciālistu pieejamību arī attālināti – gan telefona, gan video konsultāciju veidā. Piemēram, akūtās situācijās pirms došanās uz slimnīcu ir iespēja zvanīt mūsu pediatram, lai izvērtētu situāciju un izvērtētu tālāko nepieciešamo rīcību. Mūsu speciālistus var sazvanīt darba dienās no 8.00 līdz 17.00 pa tālr. 80708866, bet darba dienu nakts stundās no plkst. 20.00 līdz 8.00, brīvdienās un svētku dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00 pa tālr. 26112887.

  Tāpat palīdzību vienkāršāku saslimšanu vai ilgstošu sūdzību gadījumos var saņemt pie poliklīnikas dežūrārsta (https://www.vmnvd.gov.lv/lv/dezurarsti-arpus-gimenes-arstu-darba-laika).

   

  Situācijas, kad noteikti jādodas uz slimnīcu

  Vecākiem ir pamats kļūt bažīgiem un jāmeklē ārsta padoms, ja:

  • bērns kļūst savārdzis, apātisks, ļengans, neraud;
  • neiedarbojas zāles pret temperatūru.. Lai novērtētu medikamenta iedarbību, ir jānogaida vismaz 30-40 minūtes pēc medikamenta lietošanas. Nav nepieciešams pazemināt temperatūru līdz normālai (36.6oC). Paaugstinātas temperatūras pazemināšanās par vienu grādu ir uzlūkojama kā labs efekts;
  • ja vērojamas atūdeņošanās pazīmes. Zīdainītim tas ir iekritis lielais avotiņš, “iekritušas” acis, raudāšana bez asarām vai izspīlēts vēders, jebkura vecuma bērnam - samazināta urinācija;
  • apgrūtināta, paātrināta elpošana, iespējams, dzirdami trokšņi krūtīs – sēkšana. Elpojot redzamas elpošanas nepietiekamības pazīmes, piemēram, ievelkas ribstarpas.

  Vairāk lasiet www.bkus.lv sadaļā Pacientiem un ģimenēm.

  aptiecina berniem

  auss

  klepus

  kakls

  001

  003

   

   

   

   

   

   

  Ekoskola Facebook

  Ekoskola

  ekoskolas2

  Rekomendācijas vecākiem

  rek

  Laika apstākļi

  Kontakti

  sheet

   

  Pirmsskolas izglītības iestāde
  "ATVASĪTE " Meža iela 6,
  Salaspils, Salaspils novads, LV-2169
  T: 67980020; 29102572  e- pasts: daiga.lacgalve@salaspils.lv

  Personas datu apstrāde

  personas datu apstrade

  Izglītības un zinātnes ministrija

  ministrija balta

  Piekļūstamības paziņojums

  pieejamiba 1